sobota, 20 lutego 2016

Jakie mleko najlepsze?

Dziś chciałam podzielić się z Wami informacjami dotyczącymi mleka. Od pewnego czasu panuje moda na żywność ekologiczną, zdrowe odżywianie. Do takich kwestii należy m.in.: popularne ostatnio samodzielne przygotowywanie jogurtów. Nie każdy jednak wie, jakie mleko jest do tego najlepsze. 

Trochę wiedzy

Pierwszym zwierzęciem gospodarskim, od którego zaczęto pozyskiwać mleko była koza.

Do najważniejszych składników mleka należą:
białko - główny budulec organizmu, odpowiada za mięśnie, skórę, włosy,
wapń - konieczny budulec kości, zębów; wspomaga układ nerwowy,
witamina A - odpowiada za wzrok, stan skóry,
witamina B2 - odgrywa ważną rolę w procesach przemiany materii,
witamina D - odpowiada za stan kości.


Ciekawe informacje znalazłam na stronie http://www.kozy.edu.pl/, gdzie przedstawiono dane odnośnie mleka różnego pochodzenia w zestawieniu z mlekiem kobiecym. 

Mleko należy do produktów niskokalorycznych. Jego wartość energetyczna w 100 gramach zawiera się w przedziale od 61 do 108 kcal (tab.1).

Tab. 1. Skład chemiczny mleka (źródło: http://www.kozy.edu.pl/)

Aminokwasy, mówiąc prosto i krótko, to substancje, z których zbudowane są białka. Aminokwasy egzogenne to takie, których nasz organizm nie jest w stanie sam syntetyzować, a zatem muszą być one dostarczone w pożywieniu. Tabela 2 przedstawia zawartość aminokwasów egzogennych w mleku. Jak widać - przoduje owcze.
Tab. 2. Aminokwasy w mleku (źródło: http://www.kozy.edu.pl/)

Kwasy tłuszczowe - i znowu mówiąc prosto i krótko - pełnią w naszym organizmie funkcję biologiczną, jako materiał energetyczny i zapasowy. Kwasy tłuszczowe dzieli się na nasycone i nienasycone. Nieprawdziwe jest powszechne stwierdzenie, że tylko kwasy tłuszczowe nienasycone są niezbędne w naszym organizmie. Człowiek potrzebuje zarówno tych nienasyconych jak i nasyconych. Np. właśnie cholesterol też jest potrzebny w naszym organizmie. Ważne, aby wszystko było w odpowiednich ilościach. Tabela 3 zawiera ilości kwasów tłuszczowych nasyconych i nienasyconych. Które Waszym zdaniem mleko jest tu najlepsze?  

Tab. 3. Kwasy tłuszczowe w mleku (źródło: http://www.kozy.edu.pl/)

Składniki mineralne pełnią rolę budulcową i regulacyjną. Podobnie jak w przypadku aminokwasów, organizm ludzki nie potrafi ich syntetyzować, a więc muszą być z pożywieniem. W tabeli 4 zestawiono niektóre ważne składniki mineralne w mleku różnych zwierząt.. Jak widać znowu przoduje owca.
Tab. 4. Składniki mineralne w mleku (źródło: http://www.kozy.edu.pl/)
Witaminy to kolejne absolutnie niezbędne dla naszego organizmu związki organiczne.Ich niedobór może prowadzić do wielu poważnych schorzeń. Największe wartości witamin znowu przypadają mleku owczemu.

Tab. 5. Witaminy w mleku (źródło: http://www.kozy.edu.pl/)

Sami oceńcie jakie mleko jest dla Was najlepsze. O jego wyborze decydują przecież także walory smakowe.
Wiadomo jednak, że nie każdy ma dostęp do mleka prosto od krowy a co dopiero mówić o mleku owczym czy kozim. Warto jednak wiedzieć pewne rzeczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz