środa, 11 maja 2016

Syrop z Kwiatów Mniszka Lekarskiego

W maju zbieramy mniszek lekarski, który jest znakomitym lekarstwem na wiele schorzeń. Łagodzi kaszel, reguluje poziom cukru we krwi, wzmacnia układ odpornościowy.  Zawiera on bowiem mnóstwo cennych witamin (m.in. A, C, D) i pierwiastków, takich jak krzem, magnes, potas.

Jak zbierać?
Kwiatki mniszka lekarskiego zbieramy przed południem, w suchy, słoneczny dzień. Staramy się pozyskać kwiaty najbardziej rozwinięte. 


Mniszek lekarski łatwo pomylić z mleczem polnym który jest trujący. Podstawowa różnica między pierwszym, a drugim jest taka, że każdy kwiat mniszka lekarskiego wyrasta z jednej łodygi, natomiast w przypadku mleczu polnego, na jednej łodydze może być kilka kwiatów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mniszek_pospolity                     Żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mlecz_polny 

Po zebraniu nasze kwiaty wykładamy na białym papierze na ok. pół godz., by wyszły z nich wszelkie robaki.

Przeciwwskazania:
Mniszek lekarski nie powinien być stosowany m.in. u osób z wrzodami żołądka czy jelit. Osoby zażywające leki, powinny zawsze skonsultować wszelkie zażywanie ziół z lekarzem.

Składniki na syrop z kwiatów mniszka:
 - 500 główek kwiatów mniszka lekarskiego (najbardziej rozwiniętych),
 - 1 litr wody,
 - 1 kg cukru,
 - 2 cytryny,
 - 1 pomarańcza (opcjonalnie).

Główki kwiatów mniszka zalewamy litrem wrzącej wody i gotujemy 10 – 15 minut. Co jakiś czas mieszamy, by wszystko było zakryte wodą. Odcedzamy przez gęste sito lub gazę. Rośliny usuwamy, a do cieczy dodajemy cukier oraz sok z cytryn i pomarańczy (opcjonalnie). Wszystko gotujemy ok. 2,5 h. Tak przygotowany syrop zlewamy do wyparzonych suchych słoiczków. Przechowujemy w ciemnych, chłodnym miejscu. Termin ważności to kilka miesięcy.

Można dodawać do herbaty, zamiast cukru, bądź stosować jak syrop w celach profilaktycznych.
Na zdrowie! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz